Oznámení - dočasně prodlužuji dobu dodání šperků na objednávku a na zakázku na 3 týdny (z kapacitních důvodů). Děkuji za pochopení a za veškerou vaší dosavadní přízeň. ♡

Pojmy a materiál


 

 

Možná jste při prohlížení květinových šperků natrefili na slova jako puzety, náušnicové zarážky, kovové komponenty nebo ketlování. A možná si nejste tak úplně jistí, co přesně znamenají. Připravila jsem pro vás přehled pojmů, na které můžete narazit nejen na těchto stránkách, ale i jinde ve světě šperků. 

 

 

FIMO


 

Polymerová hmota, ze které modeluji květinky. Trochu více si o FIMU můžete přečíst v samostatném článku.

 

 

Kovové komponenty


 

Jsou to všechny kovové části, které tvoří šperk. Používám výhradně kvalitní komponenty z nerezové a chirurgické oceli, které nedráždí kůži a jsou stálobarevné. O rozdělení ocelí do tříd, včetně pozlacené oceli, si můžete přečíst také v samostatném článku.

 

 

Ketlování


 

Technika výroby šperku, kdy se do jednotlivých oček řetízku připevní nýtky s navlečenými květinkami nebo korálky. Ketlování je základní a nikterak složitý postup, se kterým jsem ve své tvorbě začínala a který stále velmi ráda používám. V případě dlouhých visacích náušnic je časově náročnější, na druhou stranu náušnice vytvořené tímto postupem jsou velice efektní a zajímavé. Na fotce příklad ketlovaného šperku.

 

Mairi - květinové náušnice2

 

 

Nýtky


 

Ketlovací nýtky slouží pro upevnění květinek a korálků k řetízku. Nejraději používám nýtky s kuličkami, které podle mého názoru vypadají na špercích (obzvláště ve středech květů) velmi hezky. 

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_07

 

 

Náušnicové zarážky


 

Drobné silikonové nebo kovové protidíly, které jsou nezbytnou součástí peckových náušnic a náušnicových háčků bez zapínání. Navlékají se na háček nebo puzetový dřík z druhé strany ucha a jistí náušnici před vyklouznutím. Obvykle používám lehounké silikonové zarážky, protože se s nimi dobře manipuluje. Pokud k vám se šperkem dorazí zarážky kovové nebo kombinované, můžete si být jistí, že kov je vždy z nerezové oceli.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_04

 

 

Otevřené náušnicové háčky


 

Jednoduché háčky (také se jim říká afroháčky), které nemají zapínání. Aby náušnice z ucha nevyklouzla, je vhodné doplnit ji silikonovou zarážkou.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_08

 

 

Mechanické náušnicové háčky


 

Spolehlivé zapínání s očkem, na kterém je zavěšena ozdoba.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_01

 

 

Mechanické náušnicové háčky velké


 

Tyto háčky mají opět spolehlivé zapínání. Na lůžku, které je součástí háčku, je připevněna ozdoba.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_02

 

 

Puzety


 

Polotovary určené k výrobě náušnic. Mají rovný dřík, který se jistí zarážkou. Ozdoba je zavěšena na očku.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_06

 

 

Puzety s lůžkem


 

Tyto puzety mají lůžko, na které se připevní ozdoba, např. květinky nebo Swarovski krystaly.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_03

 

 

Lůžka


 

Lůžka jsou plošky s vyvýšeným okrajem, na které se připevní ozdoby, v mém případě květinky. Mají naletovaná očka pro zavěšení a lze je použít pro tvorbu náušnic nebo přívěsků a medailonků.

 

Mairi_květinové_šperky_komponenty_05

 

 

Broušené skleněné korálky


 

Tradiční české korálky. Často se také nazývají ohňovky, a to pro svůj vysoký lesk, který je dán jejich leštěním v ohni. Jsou vyráběny v široké škále barev a povrchových úprav a jsou mými nejoblíbenějšími korálky. :-)

 

Mairi - broušené korálky

 

 

Swarovski krystaly


 

Luxusní krystaly z dílny společnosti Swarovski se vyznačují precizním výbrusem a neskutečným leskem. Dodávají šperkům krásný třpyt a čistou eleganci. Spolu s broušenými korálky patří mezi nejpoužívanější doplňky květinek z mé dílny.

 

Mairi_Swarovski_krystaly

 

 

Máte tipy na další pojmy, které bych mohla přiblížit? Napište mi je a já je přidám do článku. :-)

 

Navštívit květinové šperky - od Evy