O nerezové a chirurgické oceli

 

 

Chirurgická ocel se v současnosti těší velké oblibě. Zejména pro svoje takřka dokonalé vlastnosti při kontaktu s lidským tělem a podmínkami okolního prostředí se využívá nejen v medicíně, ale hojně i ve šperkařství.

 

Při výrobě šperků používám kvalitní komponenty z oceli tříd 304 (také označení 1.4301 = nerezová ocel) a 316L (také označení 1.4401 = chirurgická ocel). Jsou to normou stanovené slitiny železa, uhlíku, chromu, niklu, molybdenu a dalších prvků.

 

5 jedinečných vlastností nerezové a chirurgické oceli

  1. tvrdost a vysoká odolnost - komponenty z oceli jsou odolné proti mechanickému poškození, nelze je lehce ohnout, zlomit nebo poškrábat

  2. zdravotní nezávadnost - nedráždí pokožku, nevyvolávají alergické reakce

  3. stálobarevnost - nemění barvu, přirozená barva nerezové oceli je matná nebo lesklá šeď (tmavší odstín než stříbro)

  4. nekorodují - jsou rezistentní vůči povětrnostním vlivům, vodě i potu

  5. cenová dostupnost - šperky z nerezové oceli vypadají jako stříbrné, ale jsou cenově dostupnější

 

Šperky z nerezové a chirurgické oceli mohou nosit i lidé, kteří jsou citliví nebo alergičtí na ostatní kovy. Buďte však prosím obezřetní, pokud trpíte silnou alergií na nikl. V tom případě vám doporučuji zaměřit se na výrobky zhotovené pouze z oceli 316L. Obě třídy oceli (304 a 316L) se liší pouze menším rozdílem v chemickém složení, ale stále se jedná o nerezovou ocel, která obsahuje nikl. Při výrobě záleží na zpracování a povrchové úpravě, aby se jeho propustnosti zamezilo. Ocel 316L obsahuje molybden, který zajišťuje větší tvrdost a stabilnější povrch.

 

V mé nabídce najdete i šperky ze zlatého nerezu, kdy je ocel potažená vrstvou skutečného zlata (gold plated = zlatem pokovené). Velkou výhodou těchto šperků oproti klasickému zlatu je jejich cenová dostupnost a delší životnost z hlediska tvrdosti a odolnosti. Pokud jsou však vystavovány větší zátěži (neustále je nosíte, koupete se s nimi apod.), přirozeně může dojít k ošoupání pozlacené vrstvy (zejména v případě prstenů nebo náramků). U těchto produktů obzvláště doporučuji dodržovat zásady péče o šperky.

 

Mairi - nerezová ocel

 

Mairi - zlatá ocel