Je ruční tvorba drahá? 1. část


 

Už se vám někdy při pohledu na cenu pěkného handmade výrobku zatajil dech? Ve srovnání s produkty tovární linkové výroby třetích zemí světa je to opravdu propastný rozdíl. Nejeden člověk si možná myslí, že pro ručně pletený svetr stačí koupit si klubíčko příze a sednout si večer s jehlicemi k televizi. Proč by měl takový svetr stát několikanásobek ceny svetru z velkého obchodního řetězce? Co všechno by si měl tvůrce započítat do ceny výrobku?

 

Mnozí z vás možná netuší, co všechno se za cenou poctivě ručně zhotoveného výrobku skrývá. Nahlédněte do běžných pracovních povinností tvůrce - podnikatele.

 

Mairi - květinové šperky-3 kopie

 

Není to jen o výrobě

Bylo by jednoduché vyrobit náušnice a čekat, že se samy prodají. :) Bylo by jednoduché nemuset se starat o nic dalšího, prostě jen tvořit.

 

Jenže v dnešní době musíme výrobek umět i prodat. Internet a celý svět je přeplněný a ani to nejlepší zboží se v tak velké konkurenci neprodá samo. Bez dalšího úsilí zůstane ležet v šuplíku. Každé zboží má svého kupce, ale je třeba ho najít. A když ho konečně najdeme, výrobek musíme připravit, vyfakturovat, zabalit, odnést na poštu... A co nákup materiálu? Nebo focení výrobků? Co nezvládne tvůrce sám, může delegovat specialistovi nebo brigádníkovi - a samozřejmě mu to zaplatit. :) 

 

Neviditelná práce

Co všechno dělám, když zrovna netvořím rukama? A co souvisí přímo s tvorbou? Toto je seznam činností, který je s obměnami a doplňky společný všem tvůrcům (a určitě jsem nezaznamenala všechno :)).

 

 • Vyhledávání a nákup materiálu, třídění a skladování nakoupeného materiálu. 

 

 • Navrhování nových kolekcí šperků, navrhování nového designu jednotlivých typů šperků.

 

 • Zkoušení nových postupů a technik (včetně času stráveného nad nepovedenými výrobky). 

 

 • Komunikace se zákazníky - navrhování ideálního šperku na míru, konzultace v otázkách materiálu a barev, informace o postupu práce, posílání fotek, odpovídání na otázky.

 

 • Balení zásilek, vypisování nebo tisk adres, cesta na poštu, reklamace na poště a komunikace se zákazníkem v případě ztracené zásilky, vyhledávání a nákup obalových materiálů. 

 

 • Agenda objednávek - informace zákazníkovi o přijetí, o odeslání, párování plateb, vypisování podacích čísel.

 

 • Vedení přehledu příjmů a výdajů (účetnictví).

 

 • Focení výrobků - promyšlení kompozice, příprava místa a pozadí, úprava fotografií v editoru, natáčení videí.

 

 • Psaní produktových textů a popisů výrobků pro e-shop.

 

 • Správa a obsluha e-shopu a prodejního profilu na Fler.cz, vkládání a prezentace zboží.

 

 • Aktivity na sociálních sítích (Instagram, Facebook) - příprava postů a prezentace tvorby, přidávání stories nejlépe každý den, interakce s fanoušky, odpovídání na komentáře, sledování a analýza statistik.

  

 • Vzdělávání se v oboru - hledání nových postupů, absolvování free i placených kurzů, četba souvisejících materiálů.

 

 • Vzdělávání se v oblasti sociálních sítí (jak fungují, jak správně postovat, jak získat publikum), marketingu (jak zadat reklamu, jaké jsou aktuální trendy v marketingu), fotografování (jak lépe fotit, jak upravovat fotky), práva a podnikání (jakou zvolit strategii prodeje apod.).

 

 • Marketing - zadávání reklam, konzultace se specialistou, psaní vlastních článků na blog (to je samozřejmě mé svobodné rozhodnutí nad rámec nezbytných činností :)).

 

Mairi - květinové šperky-1 kopie

 

 

Takový drobný tvůrce, to je vlastně multifunkční člověk, který musí ovládat hned několik specializovaných oborů. :)

 • výrobce
 • designér
 • grafik
 • tester
 • fotograf
 • webmaster
 • copywriter
 • bloger
 • marketér
 • stratég...

 

Mam-vlastnu-znacku-1440x1058

Zdroj fotografie: Petitpeanut.com

 

Koníček nebo práce na plný úvazek?

Kdesi jsem vyčetla, že samotnou výrobou stráví tvůrce jen okolo 30% času. Jak je vidět, dalších činností není zrovna málo a pokud se chce tvůrce uživit, musí je promítnout do ceny výrobků. A určitě nechce pracovat za méně, než by dostal v běžném zaměstnání. :) Z toho vyplývá, že každý, kdo přistupuje k tvorbě profesionálně a váží si své práce a svého času, nemůže prodávat výrobky pod cenou.

 

Některé ceny rukodělných výrobků jsou oproti tomu velice nízké. I já jsem zprvu patřila ke tvořilkám, které vyrábějí pro radost a relax a kterým stačí, aby se jim prodejem zaplatil nějaký ten materiál. Jenže kde je pak reálná hodnota lidské práce a věci? Co všechen ten „ztracený" čas, který si už nikde nekoupíme a který (pokud nás neživí) může být věnován hodnotnějším činnostem (například být více s rodinou...)? Navíc při rukodělné výrobě dáváme do každého výrobku kus svojí duše - neprodávejme svoji duši tak lacino, jen za cenu materiálu!

 

Pokud kupujete ruční výrobek, nekupujete pouze ten.

Kupujete i výrobcův čas a um.

       Kupujete tisíce hodin, kdy sbíral zkušenosti, učil se, jak opravit chyby, jak co vylepšit,
jak dělal vše od začátku zas a znova, protože nikdo učený z nebe nespadl.

                    Kupujete jeho vrásky, probděné noci, ukradené chvilky, kdy děti spí, kupujete výčitky svědomí,
jestli to nedělal na úkor důležitějších věcí, třeba rodiny.

A kupujete v neposlední řadě jeho lásku a vášeň, bez níž by to nedělal.

(text rozšířený na internetu bez citace autora)

 

Mairi - květinové šperky-2 kopie

  

I vy můžete podpořit tvůrce

Věřím, že bude přibývat lidí, kteří dokážou ocenit čas, energii a úsilí rukodělných tvůrců. A tím zdaleka nemyslím jen nákupem jejich výrobků - vždyť ani já si nemůžu dovolit spoustu věcí. Mám na mysli celkovou podporu handmade podnikání.

 • Když se vám něco líbí na sociální síti, jednoduše to okomentujte (potěšíte tvůrce a zvýšíte dosah jeho příspěvku).
 • Můžete sdílet ve stories na instagramu vaše oblíbené tvůrce a jejich výrobky (třeba pomůžete tvůrci získat více příznivců).
 • Když vám dorazí balíček od tvůrce, napište mu, jak jste spokojení. Dobrá recenze je pohlazením pro duši a utvrzení v tom, že tvůrcova práce dává smysl. A nebojte se ozvat i v případě, že všechno nebude podle vašich představ. Dáte tvůrci podnět k vylepšení výrobku nebo služeb.
 • Můžete sdílet tento článek jako osvětu, proč nemohou být ruční výrobky levné. :)

   

Snad vám tento článek trochu přiblížil zákulisí tvůrcovy práce. Možná jste to všechno už tušili nebo víte. A možná se vám pootevřely oči a při pohledu na ten krásný ručně pletený svetr už budete vědět, že jen jehlice a klubíčko vlny nestačí. :) 

 

Příště vám můžu přiblížit třeba to, jaké další náklady kromě vlastní práce a času se musejí započítat do ceny výrobku.

 

Druhá část článku je již dostupná na mém blogu, můžete si ji přečíst zde.

 

Mirka 

  

 

 

Inspirace u Petitpeanut.com, Vyrobenosrdcem.com, Navolnenoze.czŽeny sro.

 

 

Ke šperkům

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení